Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Macewy z Rusałki trafiły pod grób słynnego żydowskiego rabina Akivy Egera - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Macewy z Rusałki trafiły pod grób słynnego żydowskiego rabina Akivy Egera
01-08-2020 14:27   Janusz Ludwiczak
Kilka macew, czyli żydowskich nagrobków, które zostały użyte przez hitlerowców do umocnienia brzegów jeziora Rusałka trafiły na posesję kamienicy przy ul. Głogowskiej 26a, gdzie znajduje się Miejsce Pamięci z grobem słynnego żydowskiego rabina Akivy Egera.

W ubiegłym roku, gdy obniżył się poziom wody jeziora Rusałka znaleziono macewy, zauważył je podczas spaceru znany fotograf Maciej Krajewski – "Łazęga Poznańska". Macewy użyli hitlerowcy do umacniania brzegów Rusałki podczas jej budowy.

Kilka macew z jeziora Rusałka zostało przewiezionych do pozostałości cmentarza żydowskiego przy ul. Głogowskiej 26a.

– To był ważny dla nas moment. Strzępy historii pojawiają się na miejscu szczególnym, rabina Akivy Egera i wielu znakomitych żydowskich ludzi, stanowiących społecznosć Poznania. Myślimy wspólnie z panem prezydentem, by powstało lapidarium przy miejscu kaźni nad Rusałką, którą spowodowali Niemcy – powiedziała Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.


Komentarze (4)

03-08-2020 23:46:34
M.
@Daimonion, o tych macewach było wiadomo znacznie wcześniej. Niestety przedstawiciele Gminy Żydowskiej niespecjalnie byli nimi zainteresowani. Nawet niespecjalnie mnie to dziwi. W końcu to właśnie w Poznaniu kilka lat temu mieliśmy fałszywego rabina, który odmawiał kadisz samodzielnie (!!!) w sobie tylko znanym języku, a przedstawiciele Gminy na czele z panią Kobus łykali to wszystko jak pelikan rybki. Dla wyjaśnienia - do odmówienia kadiszu, oprócz kantora wymagana jest obecność minjanu składającego się z 9 mężczyzn.
03-08-2020 10:02:04
pyra
Te fragmenty macew byly zauwazone juz dawno ale cala ta biurokracja to stan chorobowy. Nie wolno samemu wydobyc i zabezpieczyc ale wladze miasta i Konserwator wiedzieli o macewach w Ruslace duzo wczesniej i nic nie robili. Surowe kary za postawe obywatelska tylko w Polsce zbiurokratyzowanej do entej potegi. Dalej wiedza, ze macew jest wiecej i nic nie bedzie robic ani Miasto ani Konserwator aniu Gmina Zydowska. Przypuszczam, ze chodzi o pieniadze/koszta.
03-08-2020 09:54:03
swojak
A kiedy Gmina Żydowska zaopiekuje się poznańską synagogą? Obiekt uległ znacznej dewastacji odkąd zlikwidowano w nim pływalnie miejską. Polecam filmy na youtube pokazujace obecny stan synagogi.
01-08-2020 17:59:56
Daimonion
Warto też pamiętać, że w przypadku natrafienia na podobne znaleziska nie wolno ich na własną rękę wydobywać, przemieszczać itp. Nie wolno też bez pozwolenia prowadzić celowych poszukiwań tego typu zabytków. Grożą za to dość surowe kary. W obu przypadkach należy uzyskać pozwolenie właściwego urzędu konserwatora zabytków, a o przypadkowym znalezisku powiadomić prezydenta/burmistrza danego miasta lub wójta gminy lub właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeśli chodzi o wymienione w artykule obiekty, to zostały one zauważone w maju 2019 r. na brzegu Jeziora Rusałka w związku z obniżeniem się poziomu wód w zbiorniku. Mieszkaniec zgodnie w przepisami zgłosił tę sprawę właściwym służbom. Po interwencji Społecznego Opiekuna Zabytków i oględzinach Miejskiego Konserwatora Zabytków podjęto działania zmierzające do zabezpieczenia odnalezionych zabytków. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń przez ZZM i po konsultacjach z Gminą Żydowską umieszczono je w lapidarium obok grobu Akivy Egera.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

20

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

21

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: