Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad tysiąc osób protestowało pod rosyjskim konsulatem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad tysiąc osób protestowało pod rosyjskim konsulatem
25-02-2022 04:56   Redakcja
Przed konsulatem Federacji Rosyjskiej przy ul. Bukowskiej odbyła się demonstracja przeciwko brutalnej, militarnej napaści na Ukrainę. W zorganizowanym w ciągu kilku godzin proteście wzięło udział ponad tysiąc osób.

Pod rosyjski konsulat przyszło dziesiątki osób – wśród których byli nie tylko Polacy, ale również Ukraińcy i Białorusi mieszkający w Poznaniu. Nie zabrakło transparentów z napisami: "Putin morderca", "Stop wojnie", "Putin won z Ukrainy".

– Wolna i niepodległa Ukraina to wolna niepodległa Europa, wolny i spokojny świat, wolny od wojen. O to będziemy walczyć, każdego dnia, dopóki nie będzie wolnej, niepodległej Ukrainy, bo to jest najważniejsze. Każdy ma prawo do własnego kraju, wolnej przestrzeni, do swojego języka, swojego życia, swojego hymnu, swojego miejsca na ziemi i nikt nie ma prawa mu tego odbierać. A pan, panie Putin, zachował się tak jak w ’39 roku, już to oglądaliśmy za Hitlera. Nie zgodzimy się na to po raz drugi! – mówił Marcin Staniewski, jeden z organizatorów demonstracji.

Wśród demonstrujących był również prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak wraz ze swoim zastępcą, Mariuszem Wiśniewskim.

– Będziemy was wspierać, jesteśmy przygotowani. Jesteśmy z wami, będziemy z wami, nie pozostawimy was w tej trudnej chwili. Będziemy zabiegać na wszystkich możliwych poziomach, również tych politycznych, również na poziomie europejskim, żebyście nie zostali sami. Trzymajcie się! – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Uczestników demonstracji było aż tylu, że trzeba było zamknąć dla ruchu fragment ulicy Bukowskiej. Autobusy linii nr 148, 159, 163 i 177 kierowano objazdem przez Przybyszewskiego, Marcelińską i Grochowską.

–To już nie czas na unikanie polityki, bo polityka weszła do naszych domów. Nie chcemy wojny. Myśmy przecież nigdy nie walczyli ze sobą. Ale już ponad 500 lat walczymy z jednym agresorem ze wschodu, którym jest rosyjskie imperium. Chciałbym powiedzieć tylko jedno w imieniu swoim, jako Białorusina, i całego białoruskiego narodu: bracia Ukraińcy, wybaczcie nam, że nie daliśmy rady zatrzymać przestępcy, że nie daliśmy rady zatrzymać wojny i dyktatorów – mówił jeden z Białorusinów.

W czwartek Marszałek Województwa Wielkopolski, Starosta Poznański i Prezydent Poznania powołali specjalny zespół, którego zadaniem będzie koordynowanie pomocy dla obywateli Ukrainy uciekających z terenów objętych wojną.

– Nie mamy zamiaru wchodzić w rolę rządu i wojewodów, natomiast nie możemy pozostać głusi na pytania naszych mieszkańców. Aż 8 procent z nich stanowią w Poznaniu obywatele Ukrainy. Właśnie dlatego postanowiliśmy powołać zespół, który codziennie będzie w kontakcie z mniejszością ukraińską, monitorował sytuację oraz przedstawiał nam swoje zalecenia. Już dziś zgłosiły do niego osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa, deklarujące m.in. możliwość zakwaterowania obywateli Ukrainy – mówił podczas konferencji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Protest pod rosyjskim konsulatem zakończył się od odpalenia świec dymnych i skandowaniu haseł: "Niech żyje Ukraina".

Demonstracja przebiegła spokojnie, nie odnotowano incydentów.

Janusz Ludwiczak, współpraca Lilia Łada/TenPoznan.pl


Fot: Dorota Bonk-Hammermeister (1-5), Małgorzata (6-21), Florentyna Macioszczyk (22-31), Lilia Łada (32-35), Maciej Jędrzejczak (36-50)

ZOBACZ TAKŻE: "Putin się czai. Zabitych: 6116" - protest przeciwko agresji na Ukrainę

ZOBACZ TAKŻE: Polacy, Ukraińcy i Rosjanie protestowali przed konsulatem przeciwko agresywnej polityce Rosji

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: