Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Ulica Książeca nie tylko z nazwy" – opowieści o historii i kamienicach przy Małeckiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Ulica Książeca nie tylko z nazwy" – opowieści o historii i kamienicach przy Małeckiego
14-06-2022 00:27   Janusz Ludwiczak
O tym, że najstarsza kamienica przy tej ulicy została zbudowana w 1899 roku i miała prowadzić aż do dworca można było się przekonać podczas piątkowego spaceru po ul. Małeckiego.

Z okazji 32. Dni Łazarza w piątkowe popołudnie dr Liliana Krantz-Domasłowska zaprosiła na przechadzkę pod hasłem: "Ulica Książeca nie tylko z nazwy – przechadzka ulicą Małeckiego".

– Od jakiegoś czasu penetruję historię dolnego Łazarza oraz poszczególnych ulic i kamienic. Była już ulica Głogowska, przyszedł czas na ulicę Małeckiego, która jest jedną z piękniejszych ulic na Łazarzu. Jest to ulica, która powstała w nieco później, niż sąsiednie, znacznie krótsze ulice jak Gąsiorowskich, Kanałowa czy Strusia – były one pierwotnie drogami polnymi, służyły jakieś funkcji komunikacyjnej – opowiada dr Lilianna Krantz-Domasłowska, historyk sztuki.

Okazuje się, że ulica Małeckiego nie miała prowadzić do Rynku Łazarskiego.

– Została ona wytyczona stosunkowo później, pod koniec XIX wieku. Do Rynku Łazarskiego pierwotnie miała prowadzić ulica Graniczna, stąd na Małeckiego mamy taki lekki skręt. Ulica Małeckiego formalnie pojawia się w księgach administracyjnych dopiero w 1899 roku. Poszczególne części ulicy, parcele i grunty wykupywane były pod kątem inwestycji, dziś można to określić "deweloperki". Zamysłem była budowa kolejnych kamienic czynszowych, które miały przynosić zyski – wskazuje dr Lilianna Krantz-Domasłowska.

Najstarsza kamienica przy tej ulicy została zbudowana na przełomie 1890 i 1891 roku.

– Wybudowana została dzięki Napoleonowi Urbanowskiemu, który wykupił grunt pod budowę w latach 70` XIX wieku od familii Bambrów – Walterów i Kaisserów. Co ciekawe po drugiej stronie, dokładnie naprzeciwko znajduje się najmłodsza kamienica przy tej ulicy. Powstała ona w 1912 roku z myślą o tym, że ulica Małeckiego zostanie przedłużona dalej w kierunku dworca i ul. Głogowskiej – wskazuje Lilianna Krantz-Domasłowska.

Ciekawostką jest to, że numeracja budynków na ulicy Małeckiego jak na wielu arteriach nie jest podzielona na parzystą i nieparzystą. Zachowała się historyczna, ciągła numeracja. I tak "dwójka" znajduje się tuż obok kamienicy pod numerem 1, zamiast po przeciwnej stronie ulicy. Przy Rynku Łazarskim znajduje się kamienica oznaczona numerem "Małeckiego 19", "dwudziestka" znajduje się już po drugiej stronie ulicy (po stronie wschodniej).

Dodajmy, że dr Lilianna Krantz-Domasłowska kilka lat temu przygotowała dwie wystawy poświęcone głównej arterii Łazarza. Historię ulicy Głogowskiej można było poznać w witrynach sklepowych.

A więcej o historii ulicy Małeckiego można przeczytać w artykule: Powstała w miejscu polnej drogi otoczonej przez łąki i stawy. Nosiła nazwę Książęca - ul. Małeckiego, który powstał w ramach cyklu: Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

20

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

21

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: