Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Kosmiczny pępek i inne historie" w Pireusie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Kosmiczny pępek i inne historie" w Pireusie
31-10-2022 23:12   Janusz Ludwiczak
W ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki w Inkubatorze Kultury Pireus można było oglądać wystawę "Kosmiczny pępek i inne historie" Marty Normington.

Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki odbywa się od 2012 roku. Jest to największy w regionie przegląd fotograficzny, ukazujący formy zaangażowania twórców w życie lokalnych społeczności oraz dokumentującym zmiany zachodzące we współczesnej rzeczywistości.

Hasło 6. edycji Festiwalu „Krajobrazy wewnętrzne” odnosiło się do otaczających nas zmian będących następstwem kryzysów klimatycznego, politycznego oraz pandemicznego. Prezentowane ekspozycje autorów poruszały zagadnienia związane m.in. z pamięcią, traumą, izolacją, wyobraźnią indywidualną i społeczną.

Przez ostatnie dwa tygodnie w Inkubatorze Kultury "Pireus" na rogu Głogowskiej i Gąsiorowskich można było zobaczyć wystawę "Kosmiczny pępek i inne historie".

– Miejsce środka świata podobno wyznaczył Zeus wypuszczając dwa orły w przeciwne strony świata. W miejscu przecięcia się szlaków ich lotu dookoła kuli ziemskiej umieszczony został omphalos i wyrocznia delficka. Analogicznie, przypadkowe przecięcia się szlaków naszych myśli z tym, co napotykamy w otaczającym nas świecie może mieć głębokie znaczenie symboliczne. Myśli wprawione w ruch poprzez kontakt ze światem wyznaczają świadomość, a ta zarysowuje zakres naszego świata. Myśli jednak należy wypuścić w przeciwległe strony, aby w sposób intuicyjny i naturalny znalazły swój punkt przecięcia.
Krajobraz wewnętrzny powstaje tylko w relacji ze światem. Pępek łączy się z obrazami czarnych dziur w kosmosie, ale też jaskiń, jam zwierząt, pojemnego, tajemniczego Wnętrza. Narracja obrazów płynie swobodnie przekraczając czas i chronologię zdarzeń. Tym samym, odzwierciedla wewnętrzny proces komunikacji ze światem, sposób postrzegania i łączenia miejsc oraz zjawisk, poza czasem ujmowanym linearnie i logiką przestrzennych podziałów. Ogniwem spajającym jest łącząca obrazy świadomość – zarówno autorki jak i odwiedzającego wystawę widza
– wyjaśnia Marta Normington, autorka wystawy.

Marta Normington – absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2016 r. nominowana do nagrody im. Marii Dokowicz za najlepszą magisterską pracę dyplomową w kategorii dyplom artystyczny. Studiowała także fotografię dokumentalną na Uniwersytecie w Newport w Wielkiej Brytanii oraz psychologię międzykulturową na SWPS i tybetologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przez rok przebywała w żeńskim klasztorze buddyjskim w Zanskar, w Himalajach. Obecnie mieszka i pracuje pomiędzy Monachium a Poznaniem. Dużo czasu spędza w drodze. Interesuje się reinterpretacją zagadnień antropologii kulturowej, związkami obrazu z rzeczywistością oraz konstelacyjną i kontekstualną strukturą świadomości względem zagadnień artystycznych, naturalnych i naukowo-historycznych. Pasjonują ją zjawiska przejściowe, fenomen podróży i przekraczania granic, zarówno fizycznych, jak i dyscyplinarnych. Tworzy instalacje przestrzenne z fotografii, obiektów i video.


Zapowiedzi nadchodzących wydarzeń można znaleźć jak zawsze w naszej "niezapominajce" – www.niezapominajka.lazarz.pl.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

20

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

21

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: