Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Palaczu! Rocznie tracisz blisko 5,5 tysięcy złotych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Palaczu! Rocznie tracisz blisko 5,5 tysięcy złotych
17-11-2022 20:42   Janusz Ludwiczak
Przy wypaleniu jednej paczki papierosów dziennie skracamy sobie życie średnio o ponad 2,5 godziny! Paląc jedną paczkę papierosów dziennie w ciągu roku tracimy nawet 5 475 złotych. Warto o tym pamiętać nie tylko z okazji przypadającego Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

Zawsze, w każdy trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Warto więc zrezygnować z nałogu, nie tylko dla zdrowia, ale i oszczędności. Przy wypalaniu jednej paczki papierosów dziennie skracamy sobie życie średnio o 160 minut (jeden papieros skraca życie o 8 minut).

– Warto rzucić palenie przede wszystkim dla zdrowia. Każdy papieros to jest dawka szkodliwych substancji dla organizmu. Palenie papierosów powoduje nie tylko nowotwory, ale również choroby układu krążenia, pogłębia się problem z miażdżycą naczyń. Jest duże ryzyko udarów, zawałów serca i przewlekłe zapalenie oskrzeli – wyjaśnia Aleksandra Tymińska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Rocznie z powodu palenia papierosów umiera 5 milionów osób, z czego połowa to osoby w wieku 30-69 lat. Według danych nałóg ten skraca życie średnio o 10 lat. Nie warto więc palić papierosów. Nie tylko grozi nam rak płuc i krtani, ale nadciśnienie, choroby serca, miażdżyca, zatory żylne, choroby oskrzeli, zaburzenia metaboliczne i uporczywy kaszel. Palenie osłabia też węch i smak, a także uzależnia.

I ważna informacja dla panów. Palenie jest jednym z czynników powodujących impotencję. Z powodu palenia aż 115 tysięcy Polaków w wieku 30-49 lat cierpi na impotencję.

Jeżeli palacze już dziś rzuciliby palenie mogą zaoszczędzić 450 złotych miesięcznie (przy paleniu jednej paczki dziennie kosztującej średnio 15 złotych). Warto o tym pamiętać, gdyż palacz rocznie traci na papierosy nawet 5 475 złotych.

Do nałogowego, codziennego palenia przyznaje się 1/5 Polaków. W rzuceniu tego nałogu mogą pomóc specjaliści.

– Osoby, które chcą rzucić palenie mogą zgłosić się do nowo otwartej poradni w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przy ul. Szamarzewskiego w Poznaniu. Tam specjaliści w bardzo profesjonalny sposób są wstanie pomóc osobom, które chcą rzucić palenie, udzielają indywidualnych rad w postępowaniu przy rzucania palenia. Warto skorzystać, tym bardziej, że oferta ta jest niedopłatna – przekonuje Aleksandra Tymińska z poznańskiego Sanepidu.

Zakazy palenia obowiązują w urzędach, niektórych instytucjach i miejscach pracy. Pracodawcy coraz częściej wolą też zatrudniać jednak osoby niepalące. Od siedmiu lat na przystankach obowiązuje zakaz palenia. Za "puszczenie dymka" można zapłacić mandat do 500 złotych.

Po papierosy sięgają niestety coraz młodsi. Palą już nastolatki w wieku 15, ale też i 11 lat. Mimo zakazu sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim niektórzy pracownicy sklepów bez problemu sprzedają tytoń osobom poniżej 18 roku życia.

A jak zaczęła się historia tytoniu? Częściowo jest winny temu Krzysztof Kolumb, który podczas swojej podróży w 1492 roku został poczęstowany przez Indian wysuszonymi liśćmi tytoniowymi. 64 lata później tytoń po raz pierwszy staje się znany we Francji, a w 1558 roku dociera do Brazylii i Portugalii, a później trafia do Hiszpanii. Już w 1600 roku palenie tytoniu i jego żucie poznają mieszkańcy Włoch, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Rosji, Persji, Indii, Indochin, Japonii, Chin i zachodniego wybrzeża Afryki. I tak pozostało do dziś. Nie pomagają nawet napisy na paczkach papierosów: "Palenie poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu" czy "Zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko groźnych chorób serca i płuc".

Palacze, warto pamiętać o osobach, które przebywają w Twoim otoczeniu. Bierne palenie zabija w Europie co 17 minut. Rocznie umiera 79 tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej, którzy przebywają w otoczeniu palaczy.

Dodajmy, że z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia w ubiegłą środę, 9 listopada w XXXVII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Klaudyny Potockiej odbyły się prelekcje na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania e-papierosów oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych.

– Młodzież, jak i nauczyciele mogli również poddać się badaniu smokerlyzerem na zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu – skorzystało 60 osób – podsumowuje Cyryla Frankowska-Staszewska, rzeczniczka poznańskiego Sanepidu.

Z kolei w czwartek na zaproszenie Komendy Miejskiej Policji przy ul. Szylinga utworzono punkt informacyjno-edukacyjny. Chętni mogli skorzystać z pporadnictwa antytytoniowego i badania smokerlyzerem.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

20

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

21

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: