Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Łazarski od spodu" - można było zobaczyć znaleziska z przebudowy Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Łazarski od spodu" - można było zobaczyć znaleziska z przebudowy Rynku Łazarskiego
19-11-2022 00:53   Janusz Ludwiczak
100-letnie monety, porcelanę z końca XIX wieku, a nawet główkę maszyny do szycia i inne przedmioty, które zostały odnalezione podczas przebudowy Rynku Łazarskiego można było przez ostatnie dwa miesiące oglądać na okolicznościowej wystawie na dziedzińcu Pałacu Górków, mieszczącym się w Muzeum Archeologicznym.

Jak już informowaliśmy podczas przebudowy Rynku Łazarskiego archeolodzy i miłośnicy historii odkryli prawdziwe skarby, pochodzące z XVII wieku.

– Udało się odnaleźć sporo monet z okresu pruskiego i II RP, a także kilka XVIII i XVII wiecznych. Dużo plomb ołowianych, którymi pieczętowano wagony albo worki z towarami. Dzięki nim wiemy, że mieszkańcy Łazarza mogli na swym lokalnym placu targowym kupić kawę paloną we Wrocławiu, mąkę z Torunia czy sól z Inowrocławia. Pośród odkrytych guzików mamy zwykłe cywilne (w tym niektóre bardzo ozdobne), ale też urzędnicze i wojskowe – mówił nam Aleksander Przybylski ze Stowarzyszenia Mieszkańców "Abisynia" im. Michała Rajewskiego.

Wszystkie znalezione skarby zostały wpisane do inwentarza, a na metryczkach i mapie zaznaczono miejsce znalezienia. Znaleziska zostały zabezpieczone i przekazane do Muzeum Archeologicznego.

– Sympatycznymi znaleziskami są też porcelanki czyli porcelanowe korki od butelek z napisami lokalnych producentów takich jak Oscar Stiller, który rozlewał piwo przy Głogowskiej nieopodal kościoła. Rynek aż do lat 60. XX w. nie był brukowany zatem nierówności terenu zasypywano śmieciami i żużlem z pieca. W takich zasypiskach często znajdowana jest efektowna (chociaż oczywiście potłuczona) porcelana z manufaktur w Berlinie czy Wałbrzychu – opowiada Aleksander Przybylski.

Odkryte przedmioty, które znajdowały się nawet na głębokości 5 metrów pod płytą starego targowiska można było przez ostatnie dwa miesiące oglądać na specjalnej wystawie "Łazarski od spodu" w przestrzeni dziedzińca Pałacu Górków Muzeum Archeologicznego przy ul. Wodnej 27.

– Na wystawie prezentowane były też monenty – najwięcej niemieckich – fenigi, arki, nie brakowało austryjackiego hależa czy monet pochodzenia z terenów nadbałtyckich.
Utrwaliło się też sporo cytatów z lokalnej prasy, z których mogliśmy dowiedzieć się o działającej na Łazarzu szajce fałszerzy 2-złotówek czy przeczytać historię o tym, jak przekupki zachwalały swój towar, choć nie do końca był wysokiej jakości – mowa o pomidorach, których skóra byłą jak podeszwa buta
– podsumowuje Łukasz Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wszystkie eksponaty znalezione podczas przebudowy Rynku Łazarskiego zostały przekazane do zbiorów Muzeum Archeologicznego i będą prezentowane w przyszłości podczas innych wystaw tematycznych.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

20

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

21

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: