Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Blisko 1,2 tysiąca osób zasiadło do wspólnej wigilii na Targach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Blisko 1,2 tysiąca osób zasiadło do wspólnej wigilii na Targach
24-12-2022 19:09   Janusz Ludwiczak
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w pawilonie nr 6 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się wigilia dla osób potrzebujących, bezdomnych i samotnych, ale również uchodźców, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie.

Przy wspólnym stole zasiadły osoby bezdomne, potrzebujące, te, które ledwo wiążą koniec z końcem, samotne, ale też uciekinierzy przed wojną, która rozgrywa się już równo 10 miesięcy.

– Gdy wsłuchujemy się w słowa Ewangelii, mówiącej o spisie powszechnym w czasach Kwiryniusza, to słyszymy, że Bóg został zapisany jako człowiek i niósł dolę ludzką od samego początku. Nie w wygodzie ani w bogactwie. Dziękuję mieszkańcom Poznania i okolic, którzy przyłożyli się do tego, by pomóc szukającym schronienia. Wszystkim życzę, by w ten błogosławiony czas znaleźli choć odrobinę pokoju – podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki.

– Za nami trudny rok, w którym pokazaliśmy, że możemy działać wspólnie. Liczmy na to, że w nadchodzącym roku zwycięży dobro. Że Ukraina się obroni, a ci, którzy musieli szukać w Polsce schronienia, będą mogli wrócić do domu i wspólnie przystąpić do odbudowy tego pięknego kraju. Życzę wszystkim - również tym, którzy są samotni lub w trudnej sytuacji życiowej - dobrych świąt – dodał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Ponad tysiąc uczniów ustawiało stoły, kroiło ciasta i pakowało świąteczne paczki. W tym roku w akcję zaangażowało się 12 szkół, w tym poznańskie: Technikum Energetyczne, Zespół Szkół Mechanicznych, SP nr 7, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42, SP nr 91, Społeczna SP nr 1, SP nr 51, SP nr 46, IV LO, XI LO, a także ZS nr 1 w Nowym Tomyślu.

Już kilka dni przed wigilią siostry prowadzące poznańskie Jadłodajnie: franciszkanki, urszulanki, albertynki i elżbietanki przygotowały tradycyjne, polskie dania wigilijne.

– Cieszy nas możliwość ponownego spotkania się przy wspólnym stole. Każda osoba jest mile widziana i ugoszczona zgodnie z naszą polską tradycją. Chcemy, aby każdy poczuł ciepło rodzinnego ogniska, również ci, którzy w tym roku spędzą święta z dala od swoich bliskich w Ukrainie – powiedział ks. kan. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Początki Wigilii dla osób bezdomnych, biednych, potrzebujących i samotnych sięgają 2003 roku, kiedy to początkowo odbywała się w budynku XI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Ściegiennego. Szkoła mogła pomieścić jednak do 600 osób. Dlatego w 2010 roku wigilia została przeniesiona na MTP i od tego czasu odbywa się co roku na Targach zawsze przedpołudniem 24 grudnia. W tym roku spotkanie wigilijne odbyło się już po raz 20.


Fot: Urząd Miasta Poznania

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

20

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

21

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: