Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Rysuję kamienice i najróżniejsze obiekty na Łazarzu" – wywiad z "Martwą W." - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Rysuję kamienice i najróżniejsze obiekty na Łazarzu" – wywiad z "Martwą W."
31-07-2022 19:38   Janusz Ludwiczak
Wielu mieszkańców śledzi facebookowy profil Martwa W., na którym autorka publikuje szkice, rysunki i grafiki przedstawiające łazarskie kamienice, ulice i inne obiekty, ale nie tylko. Jak powstają takie malowidła? Udało nam się porozmawiać z artystką, Anną Ziętkiewicz.

Janusz Ludwiczak, portal Lazarz.pl: Praktycznie nie ma tygodnia, by na Pani facebookowym profilu Martwa W. nie pojawiały się grafiki i rysunki, które przedstawiają wiele łazarskich kamienic, ale też ciekawych miejsc w Poznaniu. Jak to wszystko się zaczęło?
Anna Ziętkiewicz: Rysować zaczęłam już od dziecka. W późniejszych latach gdy tylko wyjeżdżałam brałam ze sobą szkicownik i rysowałam. Później odkryłam Urban Sketching, czyli miejskie rysowanie. Ruch ten został zapoczątkowany na Flickr w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. Wtedy specjalnie nawet założyłam konto na Facebooku, by dołączyć do grupy tych miejskich rysowników, dzięki czemu poznałam wielu ludzi. Założyłam też stronę – fanpage na Facebooku – Martwa W. na której zamieszczam swoje rysunki.

Widzę, że sporo ma Pani tych szkicowników.
To i tak nie są wszystkie, które wzięłam ze sobą na nasze spotkanie. Rysuję kamienice i najróżniejsze obiekty na Łazarzu, ale też w innych dzielnicach Poznania. Bardzo lubię stare zoo – to dobre miejsce do rysowania, jest tam cień, są ławki.

Jak powstaje taki szkic?
To zależy. Jeden ze szkiców powstał, gdy miałam dwie godziny do odjazdu pociągu i postanowiłam w ten sposób wykorzystać wolny czas. Bywa, że po prostu stoję na ulicy i rysuję. Najczęściej szkicuję ołówkiem, potem nanoszę kontur cienkopisem lub piórem i koloruję akwarelą. Cały czas ze sobą noszę szkicownik i zestaw do rysowania.

Pani zdaniem najciekawsze miejsca na Łazarzu?
Lubię bardzo Park Wilsona, secesyjne kamienice. Fajnie jest też na Arenie. Kilka razy udało mi się narysować kamienice na rogu Matejki i Skrytej. Lubię często rysować kamienice Suwalskich przy zbiegu Głogowskiej i Niegolewskich.

A czy zgłaszają się osoby zainteresowane zakupem Pani prac?
Czasami, ale nigdy nie rysowałam tych miejskich szkiców z myślą o sprzedaży. Jakiś czas temu zgłosił się do mnie Pan z zamiarem kupna szkicu przedstawiającego Arenę. Były też osoby chętne na zakup rysunków przedstawiających kamienice Suwalskich czy tych na Matejki. Z niektórymi obrazkami bardzo ciężko mi się rozstać, także dlatego, że musiałabym wyrywać rysunek ze szkicownika. Wtedy proponuję wykonanie kopii, jeśli mam czas.

Muszę przyznać, że ma Pani "kreskę" A może ktoś z rodziny był plastykiem?
Babcia wykonywała piękne ilustracje w pamiętniczku. Mój tata rysował karykatury, często moje. Ja rysuję przede wszystkim by nie oszaleć. Nie uważam siebie za artystkę. Jestem rzemieślnikiem.


Anna Ziętkiewicz ma 49 lat, pochodzi z Bydgoszczy. Ukończyła Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Jej prace można zobaczyć m.in. w rozkładanych kalendarzach wydawanych przez Wydawnictwo Miejskie Posnania, zilustrowała też "Legendy Poznańskie". Swoje grafiki prezentuje na facebookowym profilu Martwa W. i na instagramie jako kaszel_kaszalota.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-18:00

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: