Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznańscy radni dołożyli ponad 5 mln zł do przebudowy Kolejowej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznańscy radni dołożyli ponad 5 mln zł do przebudowy Kolejowej
21-09-2022 07:38   Janusz Ludwiczak
Dziurawe i nierówne chodniki oraz kostka brukowa powodująca hałas na ulicy Kolejowej w końcu przejdą do historii. Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania zgodziła się dołożyć blisko 5 mln 210 tys. zł na realizację inwestycji.

Jak już informowaliśmy pod koniec sierpnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty na przebudowę ulicy Kolejowej. Do ogłoszonego po raz trzeci przetargu swoje oferty złożyło czterech wykonawców, którzy za zrealizowanie inwestycji chcieli od 12 912 566,40 zł do 14 377 820,33 złotych brutto.

Jednak spółka PIM planowała przeznaczyć na przebudowę Kolejowej 7 392 391,00 zł brutto – tyle samo co w pierwszym i drugim przetargu. Na początku czerwca Rada Miasta Poznania dołożyła do tej inwestycji blisko 2,5 mln zł, zwiększając tym samym Wieloletnią Prognozę Finansową do kwoty blisko 12,5 mln zł (12 496 825,00 zł). Do rozstrzygnięcia przetargu zabrakło nieco ponad 400 tys. zł (415 741,40 zł). Mimo to PIM zdecydował się wybrać właśnie najkorzystniejszą ofertę.

"Za najkorzystniejszą ofertę uznana została oferta złożona przez Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: PJL Sp. z o.o. Sp. k., PJM Nadzór i Realizacja Robót Budowlanych Paweł Mróz, BUDNET Waldemar Illmann, TRAP PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE S.C." – czytamy w komunikacie PIM.

Wykonawca otrzyma więc za zrealizowanie inwestycji blisko 13 milionów złotych (dokładnie 12 912 566,40 zł brutto) z okresem 48 miesięcy gwarancji / rękojmi .

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania zdecydowała o dokonaniu zmian w budżecie i Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF), dokładając tym samym ponad 5 milionów złotych (5 209 952,00 zł). Za dokonaniem zmian w tegorocznym budżecie miasta i WPF było 23 radnych, od głosu wstrzymało się 6 radnych PiS (Przemysław Alexandrowicz, Lidia Dudziak, Michał Grześ, Krzysztof Rozenkiewicz, Mateusz Rozmiarek i Sara Szynkowska vel Sęk). Nikt nie był przeciw.

– Kwota 5,2 mln zł pozwoli podpisać umowę z wykonawcą wybranym w przetargu, uregulować wszystkie sprawy własnościowe (zapłacić prywatnym właścicielom za grunty objęte inwestycją), a także zawiera również pewną kwotę na niespodziewane prace, jakie mogą wyniknąć w trakcie realizacji projektu przebudowy. Ważne jest też to, że zgodnie z oświadczeniem Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu nie ma już innych przeszkód do zawarcia umowy (takich jak np. odwołania w toku postępowania przetargowego) – wyjaśnia Filip Olszak, radny miasta Poznania.

Tym samym w Wieloletniej Prognozie Finansowej na przebudowę ulicy Kolejowej zarezerwowano łącznie ponad 17,7 mln zł (17 706 777,00 zł) – w okresie od 2014 do 2023.

Plany miasta zakładają, że ulica Kolejowa zostanie przebudowana na całym odcinku – od Gąsiorowskich do Potockiej.

– W złym stanie technicznym jest nie tylko jej jezdnia – w części asfaltowa, a w części z kostki kamiennej, lecz również nawierzchnia chodników, która jest zniszczona i - ze względu na rozrost istniejących korzeni drzew - uległa znacznym deformacjom i wybrzuszeniom. W efekcie zaplanowanych prac ta ważna ulica dolnego Łazarza będzie przyjazna dla wszystkich jej użytkowników – objaśnia Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie musiał dokonać rozbiórki starej nawierzchni i wykonać nową z częściowym wykorzystaniem płyt, kostki i krawężników kamiennych pozyskanych z demontażu.

– Cała ulica zyska jezdnię o nawierzchni asfaltowej, wyniesione skrzyżowania oraz miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami z kostki betonowej, chodniki z płyt betonowych, a także zjazdy i miejsca postojowe dla pozostałych uczestników ruchu z kostki kamiennej. W trakcie realizacji inwestycji zbudowane bądź przebudowane zostaną sieci: elektroenergetyczna, gazowa i telekomunikacyjna, powstaną też kanał technologiczny, odwodnienie, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe. Ulica będzie dostosowana do możliwości poprowadzenia nią w przyszłości – jeśli zapadnie taka decyzja - linii autobusowej obsługiwanej przez mikrobusy – zaznacza Tomasz Płóciniczak z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W ramach inwestycji zaplanowano nasadzenia ponad 50 robinii akacjowych, a także krzewów na powierzchni niemal 1500 metrów kwadratowych – wśród nich ponad 800 berberysów, ponad 400 sosen górskich oraz ponad 600 róż. Wzdłuż ulicy pojawią się także m.in. juki, irgi oraz lawenda. Dodatkowo ok. 800 metrów kwadratowych zajmą trawniki.


Komentarze (6)

04-10-2022 18:52:27
ognacy
mieszkańcy kolejowej zapłaczą po remoncie, gdy ruch samochodowy wzrosnie kilka razy do tego obecnie
27-09-2022 12:36:47
De
Pewnie takie mieli wytyczne z "centrali".
27-09-2022 08:47:23
mieszkanka
Zdziwiłam się .Dlaczego p.Dudziak nie przyłozyła się do przebudowy ulicy.Proszę o Panią o pilne wyjaśnienie.
21-09-2022 17:35:05
Qshu
Radni PIS wstrzymali się od głosu - totalna kompromitacja. Widać jak na dłoni, że nie dobro naszego miasta a interes partii jest ważniejszy. Zapamiętamy!
21-09-2022 08:56:52
Mieszkaniec Kolejowej
No to czekamy na podpisanie umowy....
21-09-2022 08:34:13
GriszaW
Radnym PIS, którzy wstrzymali się od głosu trzeba to szczególnie zapamiętać, a zwłaszcza naszej "sąsiadce" Lidii Dudziak. Remont Kolejowej nie był po linii partyjnej?
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-18:00

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: